Northern Westchester Swimming Conference
All-Star Meet
Diving Held at Pocantico Hills Pool, Thursday, July 27, 2017

Swimming Held at Briarcliff Manor 25 yd Pool, Sunday, July 30, 2017
Picture Page          Results by event (first places only)
New NWSC All-Star Meet Records are in Red

Pictures All Star Meet 2017 

 
Event Age Group Name Team Division Score
1 m Diving 13-U girls Yasmin Hill Briarcliff manor I 140.40
  13-U boys Auggie Hibler Pound Ridge III 176.05
18-U girls Jessie Cowles Pocantico Hills IV 159.70
  18-U boys Reid Gerken Bedford Village II 211.85
 
Event Age Group Name Team Division Time
100 Freestyle Relay 8-U girls Chloe Archibian
Carmen Bianco
Ava Rose Valarchian
Madison Nurenberg
Pound Ridge III 1:14.88
  8-U boys Summerville Beckford
Arick Azana
Fernando Lemus
Jeff Yunga
Ossining II 1:11.83
200 Medley Relay 10-U girls Nicole Robinson
Lindsey Robinson
Allie Gordon
Caitlyn Bronzo-McParland
Briarcliff Manor I 2:27.53
  10-U boys Sebastian Mora-Castillo
Vivek Malik
Connor McHugh
Brady Janec
Willowbrook I 2:38.90
200 Medley Relay 14-U girls Kate Posner
Ava Franks
Nora Kuduk
Jesse Harris
Chappaqua Swim & Tennis I 2:03.94
  14-U boys Wyatt Yates
Joe Weiner
Brian D'Alessandro
Boden Bounds
Chappaqua Swim & Tennis I 2:04.08
 

Backstroke  --  25   

8-U girls Megan McGourty Katonah I 19.46
25   8-U boys Carter Corbett Cortlandt II 21.64
50   10-U girls Nicole Robinson Briarcliff Manor I 33.32
50   10-U boys Ryan Loveless Bedford Village II 38.00
50   12-U girls Trinity Fourie Mount Pleasant III 32.65
50   12-U boys Finn Franks Chappaqua Swim & Tennis I 32.45
50   14-U girls Ava Franks Chappaqua Swim & Tennis I 29.40
50   14-U boys Ryan Delfico Bedford Village II 26.78
100   18-U girls Carolyn Kocheck Cortlandt II 1:06.20
100   18-U boys Brian Glat Bedford Golf & Tennis IV 55.58
 

Breaststroke  --  25   

8-U girls Davia Richardson Willowbrook I 19.66
25   8-U boys Kelly Franks Chappaqua Swim & Tennis I 22.89
50   10-U girls Lindsey Robinson Briarcliff Manor I 39.33
50   10-U boys Jayden Holmes Whippoorwill IV 39.40
50   12-U girls Sunell Zorgman Pleasantville II 34.39
50   12-U boys Ramy Eppner Yorktown I 35.34
 50   14-U girls Ava Franks Chappaqua Swim & Tennis I 32.15
50   14-U boys Ryan Delfico Bedford Village II 29.78
100   18-U girls Ciara Dalton Bedford Village II 1:14.20
100   18-U boys John Koster Chappaqua Swim & Tennis I 1:04.20
 

Butterfly  --   25    

8-U girls Madison Nurenberg Pound Ridge III 17.76
 25   8-U boys Nick Reilly Bedford Hills IV 19.89
25   10-U girls Elizabeth Gaza Katonah I 14.70
25   10-U boys Connor McHugh Willowbrook

I

14.08
50   12-U girls Sunell Zorgman Pleasantville II 30.69
50   12-U boys Aidan Cahill Lakeside III 30.02
50   14-U girls Sinceraty Alexander Ossining II 26.84
50   14-U boys Jonathan Soh Birchwood II 27.78
50   18-U girls Alana Donabie Peekskill III 28.35
50   18-U boys Ellis Ritchie Chappaqua Swim & Tennis I 24.39
 

Freestyle  --  25   

6-U girls Claire Trotman Lakeside III 20.40
25   6-U boys Kevin O'Donnell Katonah I 16.82
25   8-U girls Victoria Caiazzo Yorktown I 17.34
25   8-U boys Josh Ortiz Pocantico Hills IV 16.14
50   10-U girls Nicole Robinson Briarcliff Manor I 29.52
50   10-U boys Connor McHugh Willowbrook I 28.56
50   12-U girls Marisol Tan Lewisboro I 27.07
50   12-U boys Aidan Cahill Lakeside III 27.38
100   14-U girls Emily Rocco Torview III 57.78
100   14-U boys Jonathan Soh Birchwood II 54.71
100   18-U girls Rachel Townsend Bedford Golf & Tennis IV 57.09
100   18-U boys John Koster Chappaqua Swim & Tennis I 50.20
 

200 Freestyle Relay

12-U girls Tessa D'Alessandro
Kiara Cekic
Lena D'Alessandro
Alexa Vitti
Chappaqua Swim & Tennis I 1:59.75
  12-U boys Jay Wilkinson
William Fagan
Remy Eppner
George Whalen
Yorktown I 2:01.64

200 Freestyle Relay

18-U girls Rachel Townsend
Georgia Edwards
Katie Zaslaw
Kerry Kelly
Bedford Golf & Tennis IV 1:46.40
  18-U boys Zachary Boies
Brian Crane
Sam Sweeney
Kaz Sampson
Katonah I 1:31.00